Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Co roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ten dzień, świętem wolontariuszy ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1986 roku. To święto wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych osób, organizacji, instytucji działających dla społeczeństwa.

O wolontariacie we współczesnym rozumieniu zaczęto w Polsce mówić od początku lat 90 - tych. Powstało wtedy w Warszawie pierwsze w Polsce Centrum Wolontariatu, gdzie została sformułowana definicja „współczesnego” wolontariatu w następującym brzmieniu: Wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Ta pierwsza definicja z biegiem lat nic nie straciła na swojej wartości i nadal jest aktualna.

W naszej szkole mamy bardzo wielu Uczniów, którzy są zaangażowani w wolontariat szkolny oraz lokalny.

Przy współpracy z wolontariuszami przygotowaliśmy gazetkę szkolną. Natomiast na Teams nasi wolontariusze mieli okazję wcielić się w rolę detektywów, by szukać słów w świecie wolontariatu czy rozwiązać krzyżówkę. Mogli również zapoznać się z historią wolontariatu w Polsce i na świecie oraz zobaczyć film o tym, jak dobro, które dajemy wraca do nas jak bumerang. Poniżej zamieszczamy link do wykreślanki, jeśli ktoś również miałby ochotę spróbować swoich sił jako detektyw :) https://wordwall.net/pl/resource/24855345

Tworząc Szkolne Centrum Wolontariatu, szczególnie zależy nam, aby idea pomocy i wzajemnego wsparcia w sercach naszych uczniów, znalazła szczególne miejsce. Mamy nadzieję, że wartość jaka płynie z sensu wolontariatu zaczyna kiełkować, gdy czytamy odpowiedzi uczniów na pytanie: ”Dlaczego warto pomagać?”

Agnieszka Pietras

Szkolne Centrum Wolontariatu