Uczeń dla Ucznia Korepetytorem – wsparcie podczas edukacji zdalnej

W czasie pandemii, gdy szkoły podstawowe wiosną po raz pierwszy przeszły na naukę zdalną, zapanował chaos oraz dezorientacja nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Każdy potrzebował czasu na odnalezienie się w „nowej rzeczywistości”. Z powodu braku bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami, utrudnione stało się przekazanie wiedzy. Część uczniów z pewnością dotkliwie odczuła ten brak. Kiedy uczeń nie jest w stanie sam opanować materiału przekazanego mu za pomocą zdalnego nauczania, a rodzic nie potrafi mu pomóc, pomocnym może być np. inny uczeń, który wciela się w rolę korepetytora.

By wyjść naprzeciw trudnościom, jak również oczekiwaniom uczniów, stworzyłyśmy projekt e-korepetycji: “Uczeń dla Ucznia Korepetytorem”. Skierowany jest on do uczniów klas 4-8. Jedna z uczennic, która również występuje w roli korepetytora, napisała kilka słów zachęcających do korzystania z takiej formy wsparcia. Zapraszamy do przeczytania.

Agnieszka Pietras
Iwona Krawczyk

“Uczeń dla Ucznia Korepetytorem” - moja opinia

Wszyscy pracujemy obecnie w trudnych warunkach. Nauczyciele wraz ze starszymi uczniami zmagają się z nauką on-line, a młodsi zmuszeni są do chodzenia w maseczkach, a od czasu do czasu również uczą się z domu. Mimo, iż sytuacja ta czasem sprzyja, bo można się lepiej przygotować do lekcji online – mentalnie i technicznie – to jednak bardzo trudno nam uniknąć negatywnych konsekwencji zbyt długiego przebywania w domach przed komputerem i izolacji od kolegów i koleżanek.

Bardzo chciałam, aby ta sytuacja się zmieniła, dlatego ucieszyłam się, gdy usłyszałam o projekcie realizowanym w naszej szkole: ,,Uczeń dla Ucznia Korepetytorem”. Jego celem jest pomoc w nauce, możliwość działalności w ramach wolontariatu uczniowskiego oraz zdobycie dodatkowych punktów 😊. Zasady są bardzo proste:

• Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów klas uczących się w edukacji zdalnej,
  • Chętni uczniowie w ramach wolontariatu zgłaszają swoją gotowość do bycia korepetytorem (szczegóły w regulaminie),
  • Uczeń potrzebujący wsparcia zgłasza się bezpośrednio do korepetytora lub do Pań organizatorek – Pani Agnieszki Pietras i Pani Iwony Krawczyk,
  • Korepetytorzy udzielają e-korepetycji na platformie Teams w specjalnie utworzonych zespołach,
  • Po zakończonej e-korepetycji należy wypełnić ankiety, w których piszemy m.in. jakiego przedmiotu oraz tematu dotyczyła nasza wspólna nauka.
  • Raz na miesiąc można także wspólnie odrabiać pracę domową razem z koleżanką lub kolegą.

Jeśli jeszcze nie korzystacie, to polecam spróbujcie. Na razie wszystko odbywa się na platformie Teams. W specjalnych zespołach znajdują się szczegółowe regulaminy dotyczące e-korepetycji w ramach wolontariatu uczniowskiego. Ponadto wyczerpujących odpowiedzi udzielają również Panie Organizatorki, które poza stworzeniem takiej możliwości dla uczniów wspierają w stawianiu pierwszych kroków w projekcie. Stworzone zostały także materiały wspierające naukę z różnych przedmiotów dla wszystkich uczniów i można z nich korzystać w każdej chwili. Korzystam czasem z notatek graficznych podczas e-korepetycji lub z ćwiczeń i quizów w formie on-line.

Szczerze zachęcam do udziału w projekcie ,,Uczeń dla Ucznia Korepetytorem”. Dzięki niemu można nie tylko otrzymać pomoc lub dodatkowe punkty, czy godziny w ramach wolontariatu, ale także nauczyć się współpracy, poznać nowych ludzi (można korzystać ze wsparcia starszych uczniów lub udzielać e-korepetycji młodszym) oraz po prostu ze sobą porozmawiać 😊. Mam nadzieję, że po powrocie do szkoły nadal będzie trwał ten projekt.

Polecam,

Mariya Melnykovych