Walentynki

Dlaczego dzień 14 lutego nazywamy walentynkami?

  Nazwa walentynki pochodzi od imienia świętego, który jest związany z dniem 14 lutego, czyli świętym Walentym, nazywanym patronem zakochanych.

Opublikowano: 18 luty 2019
Odsłony: 7
Read More: Walentynki

Miesce i dni tygodnia

Styczeń

Nazwa pochodzi od słowa "stykać". Oznacza, że stary rok styka się z nowym. Początkowo funkcjonowała także nazwa „tyczeń”.

Druga teoria nazwy tyczeń mówi, że wzięła się ona od zbierania w zimie drewna (tyczek).

Opublikowano: 20 grudzień 2018
Odsłony: 108
Read More: Miesiące i dni tygodnia

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klasy III c przygotowali prezentacje dotyczące polskich pisarzy i poetów tworzących dla dzieci. Były quizy, plakaty, przebieranki, a nawet szukanie skarbu. Uczniowie poznali biografię Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Zbigniewa Nienackiego, Janusza Korczaka. Opowiadali ciekawostki z życia pisarzy i poetów. Zachęcali do czytania ich utworów. Pomysłodawczynią tego projektu była uczennica Krysia Lizak.

                                                                                                                                                          Renata Paterewicz-Makowska

Opublikowano: 17 grudzień 2018
Odsłony: 68

           11 listopada 2018 to niezwykle ważny dzień dla każdego Polaka. Aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas II b oraz III c pod opieką swoich nauczycieli przygotowali uroczysty apel. Akademia odbyła się dnia 14 listopada 2018 roku w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej.

Opublikowano: 26 listopad 2018
Odsłony: 300
Read More: 100 LAT NIEPODLEGŁEJ

11 listopada to święto odzyskania przez Polskę Niepodległości. Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 r., gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała szansę na niepodległość. I 11 listopada 1918 r., po 123 latach, Polska odzyskała wolność. Był to też dzień, kiedy zakończyła się I wojna światowa.

Opublikowano: 09 listopad 2018
Odsłony: 177
Read More: Dlaczego świętujemy 11 listopada?