Marzec w świetlicy przy ul. Zimowej

Marzec w świetlicy przy ul. Zimowej rozpoczęliśmy cyklem zajęć z „Prozy dla dzieci”. Pierwszaki zapoznały się z życiem i twórczością Alana Alexandra Milne i jego najsłynniejszym utworem – „Kubuś Puchatek”.

Dowiedziały się, skąd wziął się pomysł na napisanie powieści i jakie rodzaje osobowości symbolizują poszczególni bohaterowie. Ponadto wspólnie ze szwedzkimi małymi śledczymi rozwiązywaliśmy zagadki, czytając kolejne książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. W ramach cyklu „Poezja dla dzieci” wprowadziliśmy do świetlicy wiosenny nastrój za sprawą wierszy: Jan Brzechwa „Wiosenne porządki”, Maria Konopnicka „Powitanie wiosny” i „Tęcza”, Dorota Gellner „Wiosenny czarodziej” i „Gdzie jest wiosna”, Ewa Szelburg-Zarembina „Wiosna idzie”, Małgorzata Strzałkowska „Wiosna” oraz Józef Birkenmajer „Kwiecień”. Poznaliśmy również utwory Aleksandra Fredry: „Osiołkowi w żłoby dano”, „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”. Cykl zajęć „Savoir-vivre dla dzieci” przypomniał nam najważniejsze zasady dotyczące przyjaźni, dochowywania tajemnicy, dbania o prawidłowe relacje. Rozmawialiśmy także o poczuciu odpowiedzialności za zwierzątka, które przygarniamy pod swój dach oraz dyskutowaliśmy o tym, jakie mamy zwyczaje przed zaśnięciem. Zapoznaliśmy się z przebiegiem kariery i najsłynniejszymi utworami szwedzkiej grupy ABBA – było to kolejne zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Europa i ja”. W marcu rozstrzygnęliśmy dwa konkursy: „Świetlicowy konkurs recytatorski” oraz „Logo naszej świetlicy”.