Nowości w bibliotece

Nowości w naszej bibliotece 

Nigdy nie pisałam dla Was recenzji książek zakupionych do biblioteki. Tym razem chcę Wam zaproponować kilka tytułów.

Książki te w większości są na Alternatywnej Liście Lektur, która powstała we współpracy z Towarzystwem Inteligentnej Młodzieży, portalu BUKBUK oraz fundacji EDICO. Nie są to książki łatwe, nie poruszają prostych tematów, ale na pewno zapadają w pamięć, poruszają serca. Lektura to nie zawsze zabawa, to też refleksja, trafianie do nieznanego nam świata. Uświadomienie sobie z jakimi problemami mogą zmagać się nasi rówieśnicy. Nie chcę się rozpisywać. Zachęcę Was tym co napisane jest na książkach i tym, że sama przeczytałam je wszystkie z ogromną przyjemnością. Przypomniałam sobie, że niełatwo jest mieć naście lat. 

Joanna Jagiełło „Tam gdzie zawracają bociany”. Szymon nie potrafi sobie poradzić z widmami przeszłości. Obwinia się o to, że jego przyjaciel jest w śpiączce. Jego dziadek, do którego jedzie na wakacje, również nie może zapomnieć o strasznym błędzie młodości… Ale jest tu też miejsce na przyjaźń i miłość. Na to jak mówienie prawdy może nas oczyścić i pozwolić dalej żyć. Co wydarzyło się w ruinach szpitala psychiatrycznego?  

 

Clare Furnis „Rok szczura”.Świat może runąć w każdej chwili. Ale kto myśli o tym w wieku piętnastu lat? Przejmująca powieść dla młodzieży. To wymagająca lektura. Pearl ma piętnaście lat i jej świat właśnie się zawalił.  To pełna gorzkiego humoru i przejmującej szczerości powieść o radzeniu sobie ze stratą i smutkiem – a także o dojrzewaniu do wrażliwości na innych. Książka może nie dla każdego, trudna, ale prawdziwie oddająca psychikę nastolatki i pokazująca jaką siłę daje miłość i trwanie  obok bliskich nam osób. 

 

Sharon M. Draper „Tylko w mojej głowie”. Jedenastoletnia Melody ma fotograficzną pamięć. Jest najinteligentniejszym dzieckiem w szkole tylko nikt o tym nie wie. Niestety Melody nie potrafi mówić, nie potrafi chodzić, nie potrafi pisać. W końcu pojawia się ktoś kto pozwoli dziewczynce komunikować się z otoczeniem. Czy świat jest na to gotowy. To powieść o odkrywaniu innych perspektyw widzenia świata, o zrozumieniu, o wykluczeniu, o miłości. Przyjrzyjmy się sobie. Czy my jesteśmy gotowi na inność?Jak postrzegamy osoby niepełnosprawne? Książka zmuszająca do refleksji. „Wierzę w siebie, Moja rodzina wierzy we mnie. Pani V. również. Nie jestem tylko pewna, czy wierzy we mnie reszta świata.” 

 

Sara Penny Packer „PAX” To fascynująca opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej przyrodzie i wolności oraz wojnie. Poznajemy świat z perspektywy chłopca, innych ludzi, oraz z perspektywy lisa, innych lisów i zwierząt. Trochę pokazuje nam jacy jesteśmy czasami wspaniali, a czasami okrutni. To książka, która jest jak lis Pax na wpół dzika i niezwykle piękna. Jedyne, co można byłoby dodać, to motto z „Małego Księcia”: „Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. 

 

Deron R. Hicks „Przekręt na Van Gogha” Teraz wisienka na torcie. Przeczytałam jak najlepszy kryminał. Książka oparta jest na misternej intrydze. Jest tu mieszanka wiedzy o sztuce i technologii, jest wielka tajemnica i wartka akcja. To naprawdę niebywała historia.Autor jest z wykształcenia malarzem i na tej dziedzinie oparł całą intrygę. Z powieści można się dowiedzieć wiele o różnych dziełach sztuki i procesach powstawania obrazu.  Ukryte w książce kody QR pozwolą razem z bohaterem obejrzeć słynne obrazy, które są kluczem do pamięci Arta. Kody działają, a książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. Dla kogo? Myślę, że dla dobrych czytelników od 11 do 100 lat. Zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. 

Biblioteka poleca 

 

Logowanie dla nauczycieli