WARSZTATY BIOLOGICZNE W NATOLINIE

Szóstego maja ( w poniedziałek ) udaliśmy się na warsztaty biologiczne do Parku Natolińskiego. My, czyli mianowicie finaliści konkursu powiatowego ,,Woda życia”, pod opieką Pani Joanny Stępień. Tematyką tegorocznej edycji konkursu, jak sama nazwa wskazuje, jest woda: zwierzęta, rośliny i drzewa związane ze środowiskiem wodnym, a także wiadomości ogólne o wodzie i jej znaczeniu dla organizmów i przyrody.

 

     Jak to zawsze uczniowie z Nowej Iwicznej przyjechaliśmy wcześniej, aby uniknąć spóźnienia. Pogoda z rana nas nie rozpieszczała, co nie zmieniło jednak naszego pozytywnego nastawienia. W krótce weszliśmy na teren parku, w którym pod okiem profesora od biologii zaczęliśmy nasz spacer. Naszym pierwszym punktem warsztatów była mała lekcja historii Pałacu Potockiego, który został wybudowany na zlecenie Augusta Czartoryskiego. Następnie płynnie przeszliśmy do części biologicznej, otrzymaliśmy zadania do wykonania podczas całego spaceru po parku, jak i rezerwacie. Polegały one na znalezieniu poszczególnych gatunków roślin, odpowiedzi na pytania lub wnioskowanie na podstawię własnych obserwacji.

    Po rozdzieleniu się na dwie grupy, 25-osobowe, kontynuowaliśmy nasze warsztaty, ale już na terenie tylko rezerwatu, Lasu Natolińskiego. Każdy z nas mógł zadawać dowolne pytania, poznaliśmy wiele gatunków nowych roślin, dowiedzieliśmy się jak ogromny wpływ na środowisko leśne ma woda i jak bardzo zróżnicowana jest struktura lasu.  Nasze spotkanie dobiegało końca, po podziękowaniu Panu profesorowi wszyscy uczestnicy zaczęli kierować się w stronę bramy, za którą czekał już na nas transport. Udane warsztaty były miłym akcentem przed zbliżającym się finałem.                                                                         

                                                             

                                                                                                                                                                                                                               Nadia Plichta

on 15 maj 2019
Odsłony: 22