„Mądre bajki z całego świata”

„Mądre bajki z całego świata” – cykl zajęć edukacyjnych

W roku szkolnym 2020/2021 w świetlicy przy ul. Krasickiego kontynuujemy projekt edukacyjny „ Mądre bajki z całego świata”. Podstawą projektu jest audiobook z 17 bajkami z 9 różnych krajów, które odwiedziła Dominika Kulczyk podczas przygotowywania pierwszego sezonu programu Efekt Domina.

Bajki czytają dzieci oraz osoby znane ze świata kultury i mediów – aktorzy i dziennikarze np. Beata Pawlikowska, Piotr Fronczewski, Małgorzata Socha.

Każda bajka zabiera dzieci w inny zakątek świata, Świetliczaki wyruszą w podróż min.: do Ugandy, Madagaskaru, Kambodży, Togo, Gruzji czy na Filipiny. Poznają warunki życia, kulturę i zasady społeczne w różnych krajach świata, a także przeniosą się w świat wyobraźni pełen egzotycznych zwierząt obdarzonych ludzkimi cechami, królów, wróżek i ich rówieśników o oryginalnych imionach.

W specjalnie przygotowanych scenariuszach lekcji, opartych  na „ Mądrych bajkach z całego świata”, w interesujący i przystępny dla dzieci sposób pokażemy, że ludzkie emocje, uczucia i wartości są ponadczasowe, uniwersalne, bez względu na szerokość i długość geograficzną.

Na zajęciach poruszymy takie wartości jak miłość, szacunek, współpraca, cierpliwość, sprawiedliwość, odwaga. Mamy nadzieję, że wspólne słuchanie bajek stanie się okazją do prowadzenia wartościowych rozmów.

We wrześniu uczniowie świetlicy zapoznali się z bajką z Polski pt. „Bajka o Piotrusiu, dzielnym Azorku i mądrej Filemonce oraz bajką z Filipin pt. „ Słońce i księżyc”.

Judyta Zwolan i Dorota Grochowska