Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada 2 kwietnia. Nie jest to data przypadkowa. W ten dzień w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor dobrze znanych wszystkim bajek takich jak: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

Z okazji tego święta biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci. W tym roku mogą powiedzieć o tym święcie swoim dzieciom rodzice.

Właśnie w tym miejscu warto też wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania swoim dzieciom.

Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają też w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym ludziom miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie. Jest też nadzieja, że czytając naszym dzieciom sami też chętniej sięgniemy po książkę dla siebie.

Pamiętajmy o książkach dla naszych dzieci nie tylko z okazji święta. Może teraz w tych trudnych dniach jest to też pomysł na chwilę wyciszenia, poprawienia sobie humoru.

Zostań w domu, czytaj książki.

Przygotowały (na podst. strony www. kalbi.pl)

Joanna Piasecka i Barbara Szewczak

Logowanie dla nauczycieli