Lektury w czasie domowej kwarantanny

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Pierwszy raz znaleźliśmy się w takiej sytuacji, że biblioteka szkolna nie może otworzyć drzwi dla swoich czytelników. To nie znaczy, że nie powinniśmy czytać, a wręcz przeciwnie.

Różne badania naukowe prowadzone niezależnie od siebie zgodne są co do tego, że czytanie ze zrozumieniem i przyjemnością jest dla dzieci kluczem do sukcesu we współczesnym świecie, dla edukacji udowodnionym sposobem na wyrównanie szans. Wspomagajmy się więc w nauczaniu domowym czytaniem.
Instytut Książki podaje, że już 6 minut czytania dziennie obniża poziom stresu o 60 procent i zachęca do lektury w czasie domowej kwarantanny. Proponuje także do włączenia się w akcję #TerazCzasNaCzytanie wspiranej przez Fundację Powszechnego Czytania.
Teraz przekażemy kilka propozycji dostępnych w internecie, w jaki sposób pozyskać nowe książki do czytania lub audiobooki, które gorąco polecamy w tym okresie.
Najnowszą literaturę postanowił udostępnić bezpłatnie Empik. Księgarnia oferuje dwumiesięczny dostęp do 11 tysięcy audiobooków i e-booków, a także słuchowisk i podcastów w ramach aplikacji Empik Go jest oferta Empik Premium.
Polscy pisarze i reporterzy czytają fragmenty własnych publikacji w trakcie facbookowych relacji na żywo codziennie o godz. 18:00. Przeciwwirusowe Spotkania Literackie – jak określają je autorzy można śledzić na fanpage’u „Unia Literacka” (www.facebook.com/unia.literacka)
Do lektury z młodszymi czytelnikami zachęca Fundacja Powszechnego Czytania, przekazując, że brak kontaktu z rówieśnikami i odwołane zajęcia nie najlepiej wpływają na dzieci. Polskie bajki i baśnie, dla młodzieży szkolne lektury, a dla dorosłych klasykę literatury oferuje Portal Wolne Lektury. Darmowa internetowa biblioteka udostępnia 5571 utworów z możliwością czytania online oraz pobrania na komputer lub inny nośnik.
Naprawdę tęsknimy za Wami. Tęsknimy za chwilą kiedy znowu będziecie kręcić się między regałami, żeby znaleźć tą jedyną wymarzoną książkę. Póki co otwórzmy się na nowe technologie i pamiętajcie książka czy to papierowa, czy czytana na innych nośnikach, czy słuchana w formie audiobooka zawsze pozostanie książką. Czytajmy, z książką świat jest przyjaźniejszy, można łatwiej oswoić trudną dla nas wszystkich rzeczywistość.
Zaglądajcie na naszą stronę. Już niebawem nowe pomysły jak wykorzystać to co się przeczytało. Może uda nam się wydać internetową gazetkę. Co nasi dziennikarze na to?
Pozdrawiamy.
Joanna Piasecka i Barbara Szewczak

Logowanie dla nauczycieli