KOLEJNY TRIUMF ANTOSIA

Z nieukrywaną dumą i satysfakcją zawiadamiamy, że Antoni Lizak – uczeń klasy 5 a został laureatem II miejsca w najbardziej prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Literacko- Plastycznym „Niepodległa w poetyckim kadrze wyobraźni”.

Jest to kolejny wielki sukces Antoniego, który jest również finalistą XV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje Słowa”, oraz laureatem I miejsca w Gminnym Konkursie na szopkę bożonarodzeniową.

Ogólnopolski Konkurs Literacko- Plastyczny „Niepodległa w poetyckim wymiarze wyobraźni” został zorganizowany we współpracy Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie, Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów Oddział w Lublinie oraz  Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Honorowy patronat objęli: Pani Ewa Dumkiewicz – Sprawka – dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Pani Iwona Morawska – dr hab. nauk humanistycznych w Zakładzie Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej UMCS, Pani Anna Boguszewska – dr hab. nauk humanistycznych, kierownik w Zakładzie Edukacji Artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS, Pani Małgorzata Peroń – dr w Katedrze Krytyki Literackiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Pan Zbigniew Stanuch – dr sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne w Zakładzie Rzeźby i Ceramiki prof. Adama Myjaka w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS, Fundacja Rozwoju KUL, Wydawnictwo „Norbertinum” w Lublinie oraz „Kurier Lubelski”.

Celem Konkursu było:

-rozbudzanie poczucia tożsamości z Ojczyzną i patriotyzmu,

- popularyzacja piękna Niepodległej, jej kultury, tradycji osobliwości wśród innych państw,

- uwrażliwienie na wyjątkowy charakter poetyckiego słowa, oraz popularyzowanie idei „Inspiruje nas Niepodległa”.

Zadaniem uczniów było napisanie wiersza na jeden z podanych tematów:

1. Fraszka o tym, jak się spotkał Smok Warszawski z Warszawską Syrenką.
  1. Niepodległa- słowo warte akrostychu….
  2. Niepodległa poetyckim słowem malowana…- wiersz inspirowany najpiękniejszym widokiem jednego z polskich miast.

Antoś z ogromnym zaangażowaniem i determinacją pracował nad ułożeniem zwięzłej, żartobliwej fraszki z trafnym przesłaniem o charakterze patriotycznym. Warto zaznaczyć, iż Jan Kochanowski, który wprowadził fraszkę do literatury polskiej, napisał, że: „Fraszki to wszystko, cokolwiek myślemy, fraszki to wszystko cokolwiek czyniemy”.

Antoni Lizak -autor konkursowej fraszki pokonał wszystkich rywali w wielkim stylu, przygotowując pracę pt. „Historia pewnego spotkania” która dostarczyła nam wielu emocji:

„Raz Smok Wawelski, znużony życiem u granic grodu Krakusa,

Chciał się rozerwać i wczesnym rankiem mężnie w toń Wisły dał susa.

Płynął dzień cały i gdy wieczorne mgły drogę przyćmiły

Wyskoczył z wody i ujrzał dziwy, aż mu się oczy zaszkliły.

Oto dziewczyna cudnej urody, z ogonem rybim miast nogi,

Krząta się żwawo, buduje mosty, wytycza ścieżki i drogi.

- Co robisz zjawo? – Miasto buduję – pałace, zamki, kaplice,

Gdy skończę, wtedy z twego Krakowa przeniosę tutaj stolicę”.

Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Wpłynęło 300 prac plastycznych oraz 91 prac literackich z całego kraju. Były to prace z województwa pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz prace ze szkoły polonijnej z Francji, ze Strasburga. Jak podali organizatorzy przedsięwzięcia, poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, a ogromne zainteresowanie wśród młodych ludzi tego typu rywalizacją intelektualną zasługuje na pochwałę i uznanie. „To dla nas niezwykła radość i duma, że młodzi ludzie wyrażają swoją tożsamość z Niepodległą w różnych formach przekazu artystycznego” – powiedział Pan Piotr Sanetra – Prezes Zarządu Wydawnictwa „Norbertinum” w Lublinie, juror w części literackiej konkursu.

28 listopada 2018 roku w sali teatralnej w budynku Collegium Jana Pawła II w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu, w czasie którego byli obecni patroni medialni: „Kurier Lubelski” oraz Radio Lublin. Antoś otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową. Uroczystość wręczenia nagród uświetniła wystawa nagrodzonych i wyróżnionych dzieł plastycznych i literackich laureatów Konkursu.

Sukces Antosia jest powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej. Serdecznie gratulujemy naszemu utalentowanemu uczniowi. Niech radość płynąca z tworzenia przeradza się także w kolejne osiągnięcia!!!.

Wyrazy uznania dla Rodziców Antosia.

Edyta Suwała- katecheta
 LUBLIN 1 1LUBLIN 3 1